Pochód 100 Mikołajów
w Krakowie
 



 
Pochód 100 Mikołajów w Krakowie


W wigilie dnia Świętego Mikołaja, 5 grudnia 2006 r. ulicami Krakowa przeszedł „Pochód 100 Mikołajów. Była to impreza zorganizowana w ramach programu promocji wody mineralnej pod hasłem „Woda dla zdrowia”. Zorganizowała ją Agencja Promocyjna AMBAR we współpracy z Zespołem Szkół Przemysłu Spożywczego z placu Jana Matejki 11. Rolę gospodarzy imprezy pełnili: dyrektor Agencji AMBAR mgr Tadeusz Wojtaszek i dyrektorka Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego mgr Marta Niebielska. Pochód prowadzony był przez red. Leszka Mikołaja Mazana i red. Mieczysław Mikołaja Czumę. W roli Mikołajów wystapili uczniowie ZSPS oraz członkowie zespołu i kapeli ludowej „SULIKO” z Brzoskwini pod kierownictwem pani Bogumiły Nędzki.

Przed pochodem w ramach akcji charytatywnej delegacje Mikołajów z ZSPS i firmy AMBAR dowieźli dary w postaci najlepszych wód mineralnych ofiarowanych przez producentów do kilku placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym do: Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie przy ul. Strzeleckiej 2, Warsztatów Terapii Artystycznej Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko” w Radwanowicach i Ośrodka Wychowawczego Sióstr Służebniczek NMP w Krakowie przy ul. Lenartowicza 4. Dary te zostały przyjęte z wdzięcznością i jak podkreślił w wywiadzie dla TVN 24 dyrektor Szpitala im. Św. Ludwika dr Stanisław Stępniewski jest to niezwykle cenny dar zwłaszcza dla dzieci, które od młodych lat powinny nauczyć się wybierać zdrowe produkty i pić wodę mineralną zamiast wysoko słodzone napoje z niezdrowymi często dodatkami. Mikołaje w towarzystwie lekarzy i pielęgniarek odwiedziły dzieci na salach na jednym z oddziałów i wręczyły im wodę mineralną. W Radwanowicach nie mogła być osobiście pani Anna Dymna ale jak nam przekazała, jest z nami duchem i wyraża serdeczne podziękowanie ofiarodawcom za przekazany dar dla swoich podopiecznych, którymi opiekuje się w ramach fundacji „Mimo wszystko”. Szczególnie wzruszająca była wizyta w Ośrodku Wychowawczym Sióstr Służebniczek NMP, gdzie przebywa kilkadziesiąt dziewcząt potrzebujących opieki, a przede wszystkim serca. Jak powiedziała dyrektor ośrodka siostra Krystyna Czyżykowska to serce widoczne jest w darach ofiarodawców, którzy już kilkakrotnie przysłali wodę mineralną dla jej podopiecznych. Zapewniła, że modlą się często za ich dobroć i by Pan Bóg błogosławił im w życiu rodzinnym i zawodowym. Wizyta zakończyła się wspólnym śpiewaniem o świętym Mikołaju. Uczniowie ze szkoły przemysłu spożywczego i pracownicy agencji AMBAR, którzy rozwozili jako Mikołajowie przysłane dary zapewnili, że zawsze będą pamiętać o tych, którzy potrzebują pomocy.

Wodę mineralną w darze przekazały na ten cel: Spółdzielnia Pracy „Muszynianka” z Krynicy Zdroju - producent wody mineralnej Muszynianka, Spółdzielnia Pracy „Piwniczanka” z Piwnicznej Zdroju – producent wody mineralnej Piwniczanka , „Masspol” z Zubrzyka k/Piwnicznej – producent wody mineralnej Zdroje Piwniczna, Uzdrowisko Wysowa” z Wysowej Zdroju – producent wody mineralnej Wysowianka, „Galicjanka II Q” z Powroźnika k/ Muszyny - producent wody mineralnej Galicjanka, Firma „Mineral” z Gorzanowa k/ Polanicy Zdroju - producent wody mineralnej Mineral i Firma Cechini” z Muszyny - producent wody mineralnej Cechini Muszyna.

Od rana w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego trwały przygotowania do pochodu Mikołajów. Koordynatorem całej akcji była pani Krystyna Trzupek. O godzinie 16.15 odbyło się otwarcie wystawy wód mineralnych, którą wspólnymi siłami przygotowali uczniowie szkoły pod kierunkiem Agnieszki Wojtaszek z Agencji AMBAR. Na stołach znalazły się te wody, które przekazywano jako dary i które przeznaczono na promocję w czasie pochodu Mikołajów. Na ścianach zawisły plansze z artykułami o wodach mineralnych i banery reklamowe, a na stolikach ulotki i foldery. Wystawę otworzył przewodniczący Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza – prof. dr hab. inż. Tadeusz Tuszyński z Wydziału Technologii Żywności Akademii Rolniczej w Krakowie. Zwrócił uwagę na wielka rolę wody w życiu człowieka, w szczególności wód mineralnych w prawidłowym żywieniu, o czym powinni wiedzieć uczniowie tej szkoły kształcący się w zawodach związanych z żywieniem. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy strój z orszaku mikołajowego. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów.

Przed godziną 17.00 zaczął formułować sie pochód Mikołajów. Chętnych do uczestnictwa było tak dużo, że nie wystarczyło dla wszystkich, zakupionych stroi. Niektórzy uczniowie wystąpili tylko w samych czapeczkach. Łącznie z sympatykami Mikołajów pochód liczył około 200 osób. Funkcję organizatora przemarszu sprawował mgr Jacek Pietruszka - nauczyciel wf , który sprawnie kierował przemarszem. Nad bezpieczeństwem uczestników pochodu czuwali policjanci, którzy ułatwiali przejście przez ulice.

Z przed budynku Szkoły pochód przeszedł pod pomnik Grunwaldzki, gdzie o słynnym rycerzu walczącym w zwycięskiej drużynie króla Władysława Jagiełły pod Grunwaldem Mikołaju Trąbie opowiedział red. Leszek Mazan, a delegacja uczniów złożyła kwiaty u stóp pomnika. Z placu Jana Matejki pochód przeszedł w kierunku Barbakanu i Bramą Floriańską wszedł na ulicę Floriańską , gdzie rozpoczyna się Droga Królewska prowadząca na Wawel. Na czele pochodu szli główni jego organizatorzy: dyrektor Marta Niebielska, prof. Tadeusz Tuszyński i dyrektor Tadeusz Wojtaszek oraz redaktorzy Leszek Mazan i Mieczysław Czuma. Pochód prowadziła kapela Mikołajów „Suliko” z Brzoskwini.

Trzeba podkreślić, że tych stu Mikołajów wcale nie podszywało się pod Świętego Mikołaja, pamiętając o tym, że był to człowiek duchowny, kapłan, dobroczyńca ubogich. Dlatego na jednym z niesionych transparentów można było przeczytać że: „Święty Mikołaj jest tylko jeden” albo że: „Święty Mikołaj jest najlepszy wśród Mikołajów” oraz „My jesteśmy pomocnicy Świętego Mikołaja”. A żeby nie było już żadnych wątpliwości na innych napisano: ”Nie każdy Mikołaj musi być świętym”, „Mikołaj też człowiek”, a nawet: „Przytul Mikołaja do serca”.

Ponieważ impreza miała także na celu promowanie zdrowej wody mineralnej, Mikołaje rozdawały mieszkańcom Krakowa i turystom butelki wody mineralnej i foldery o wodach. Na niesionych plakietkach przeczytać można było stosowne hasła. Każda Polka zadbana Piwniczankę pije z rana” Gdy Cię chandra w życiu tłucze, mineralna ją wypłucze”, „Galicjankę super mamy, minerały polecamy”, „Jestem śliczna, bo piję wodę Zdroje Piwniczna”, „Daje wszystko co ma w sobie – Wysowianka samo zdrowie”, „I dla siostry i dla brata Muszynianka w wapń bogata”, „Kto w Św. Mikołaja wierzy temu Mineral sie należy”, „Cechini woda zdrowia i urody doda”.

Kiedy Mikołaje doszły do Rynku Głównego, pozdrowiły hejnalistę na wieży Mariackiej . Na rynku na orkiestrę Mikołajową czekała już dorożka z Mikołajką na koźle, która muzykantów wokół Rynku Głównego i zawiozła na plac Wszystkich Świętych przed Magistrat Krakowski, gdzie stoi pomnik Mikołaja Zyblikewicza, najświetniejszego prezydenta Stołeczno Królewskiego Miasta Krakowa sprawującego ten urząd w latach 1874-1881, o którym opowiedział red. Mieczysław Czuma. Przed Magistratem przywitał uczestników pochodu sekretarz Prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Na jego ręce został przekazany wielki worek mikołajowy pełen zdrowych wód mineralnych. Po złożeniu kwiatów przez delegację Mikołajów pod pomnikiem Mikołaja Zyblikiewicza, pochód ruszył w dalszą drogę ulicą Franciszkańską, Plantami i przystanął znów przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego by złożyć hołd największemu polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi, o którym opowiedział red. Leszek Mazan. Kwiaty przed pomnikiem złożyła delegacja Mikołajów z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego.

Następnie Mikołaje udały się ulicą św. Anny do Rynku Głównego, gdzie kawą i ciastkiem ugościła ich restauracja „Wierzynek”. Niepowtarzalny klimat wprowadzali red. Leszek Mazan i red. Mieczysław Czuma opowieściami o średniowiecznym kupcu Mikołaju Wierzynku, słynnym z uczty wydanej dla władców Europy w 1364 roku, dzięki której powstała do dziś funkcjonująca restauracja. Spotkanie w gronie Mikołajów uświetniały piosenki śpiewane przez krakowskiego barda ze Zwierzyńca Olka Kobylińskiego „Makino”. Po krótkim odpoczynku w miłej atmosferze, Mikołaje nabrawszy sił zajadając się pysznymi ciasteczkami, zaopatrzyły się w kolejną partię wód mineralnych i ruszyły dalej spełniać swoją misje powierzoną przez św. Mikołaja czynienia dobrych uczynków, rozdając przechodniom cenne prezenty, bo dające zdrowie wody mineralne. Przechodząc przez Rynek Główny, następnie ulicą Floriańską pochód powrócił na Plac Matejki do Szkoły gdzie uczestnicy dzielili się wrażeniami i odczuciami z imprezy.

Pochód Mikołajów był jednym ze sposobów propagowania wiedzy o wodach mineralnych i promowania dobrych wód wśród mieszkańców Krakowa i turystów odwiedzających to magiczne miasto. Skorzystali na tym też uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, ponieważ w ich szkole zorganizowano wystawę wód mineralnych połączoną z wykładami na temat zdrowotnego znaczenia wód mineralnych.

Pochód Mikołajów cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Gazeta Krakowska objęła nad nim patronat medialny i w kilku publikacjach zapowiadała go a następnie zamieściła z niego relację wymieniając sponsorów imprezy. Również zapowiedzi i relacje z pochodu ukazały się w Dzienniku Polskim oraz w Gazecie Wyborczej. Relacjonowały ją także telewizja i radio m.in.: Telewizja Kraków, TVN, TVN24, Polskie Radio Kraków, Radio ESKA, Trójka, RMF, RMXXX. Relacje z imprezy ukazały się też na wielu portalach internetowych w samodzielnych wiadomościach i przeglądzie prasy, a pełną relację z jej przebiegu wraz z serwisem zdjęć zamieszczony został na portalu internetowym www.wodadlazdrowia.pl

Biorąc pod uwagę odbiór i komentarze widzów pochodu oraz recenzje dziennikarzy zostaliśmy utwierdzeni w przekonaniu, że pomysł pochodu był bardzo dobry i dlatego organizatorzy myślą już o podobnej imprezie w przyszłym roku w czasie której odbędzie się Zlot Prawdziwych Mikołajów! Już od dzisiaj przyjmujemy zgłoszenia wszystkich chętnych, którzy naszą imię Mikołaj. Zgłoszenie można przesłać e-mailem na adres: mikolaj@ambar.pl  A potem będzie Bal Mikołajów !

 

 

 

 

Zobacz Galerie zdjęć z pochodu 100 Mikołajów >>>


Relacje prasowe        06-12-2006

        

       Pochód stu Mikołajów


Ponad 100  Mikołajów i pokaźna grupa ich sympatyków przeszła wczoraj w pochodzie przez centrum Krakowa. Mikołajami byli uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego (św. Mikołaj jest patronem
m.in. cukierników, a szkoła przygotowuje także do tego fachu).

Zgodnie z jednym z niesionych haseł - "Nasz Mikołaj co ma brodę da Ci mineralną wodę" - Mikołaje rozdawały butelki wody mineralnej.

Pochód wyruszył z pl. Matejki. Trasa wiodła od pomnika Grunwaldzkiego, gdzie przypomniano postać Mikołaja Trąby - jednego z rycerzy spod Grunwaldu; dalej - pod pomniki innych świetnych postaci o imieniu Mikołaj: Zyblikiewicza i Kopernika, aż do restauracji "Wierzynek", dla przywołania postaci Mikołaja Wierzynka. Pochód prowadziła kapela Mikołajów "Suliko" z Brzoskwini, która na Rynku wsiadła do dorożki. Pod kościołem Mariackim Mikołaje pomachali hejnaliście, który miał też zostać obdarowany wodą mineralną.

Uczestnicy pochodu nieśli takie hasła jak np.: "Nie każdy Mikołaj musi być świętym", "Przygarnij Mikołaja do serca", jak i "Niech powróci woda mineralna Krakowianka" - bo też pochód miał na celu popularyzację picia dobrych wód mineralnych.

Mikołaje maszerowały przez miasto późnym popołudniem, wcześniej natomiast ich delegacje z wodami mineralnymi w prezencie odwiedziły trzy placówki, m.in. małych pacjentów w Szpitalu św. Ludwika i podopiecznych Ośrodka Wychowawczego Sióstr Służebniczek NMP z ul. Lenartowicza.

Organizatorami przedsięwzięcia były: Agencja Promocyjna AMBAR (która opracowała program "Woda dla zdrowia") oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie.
(MM)
Licznik odwiedzin: 52912