BENZOESAN SODU E211

Benzoesanu sodu (kwas benzoesowy) - to konserwant stosowany od dawna i często. W stanie naturalnym występuje w niektórych owocach jagodowych. Jest jedną z substancji dodatkowych, dodawanych do różnych produktów żywnościowych.

Hamuje rozwój drożdży i pleśni, a także bakterii. Najlepiej działa w środowisku kwaśnym. Dobrze współgra z innymi środkami konserwującymi: dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem węgla, kwasem sorbowym i innymi.

Benzoesanu sodu używa się do produkcji sosów sałatkowych, rozmaitych sałatek: warzywno-mięsnych, warzywno-rybnych, majonezowych, półprzetworów owocowych i warzywnych, margaryn, tłuszczów cukierniczych i kuchennych.

Toksyczność benzoesanu sodu została dokładnie poznana. Wiadomo, że w organizmie ten związek jest szybko wiązany i wydalany wraz z moczem. Aby przedawkować kwas benzoesowy, trzeba by zjeść go naprawdę dużo – około 40 gram, co jest raczej niemożliwe. Jednak astmatycy i alergicy wcale nie potrzebują aż takich dużych ilości tego związku, by się poczuć źle. Kwas benzoesowy może u nich wywołać reakcje uczuleniowe. Objawy zatrucia są typowe: wymioty, bóle głowy. Może też być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Licznik odwiedzin: 25168