Mieszkańcy Brzezia
 


Mieszkańcy

Aktualnie wieś Brzezie liczy około 1000 mieszkańców. Na terenie wsi znajduje się około 300 domostw i kilkadziesiąt  budynków o charakterze gospodarczym.

 

Mieszkańcy Brzezia pracują przeważnie w Krakowie i okolicznych zakładach. Mało jest osób trudniących się rolnictwem.

 

Postacie wiejskie

Historyczne:

Nęcka Piotr. Był kowalem ale również muzykantem. Grał na klarnecie. Mało znany jest fakt, że należał on do grona muzykantów, którzy grali na słynnym weselu Lucjana Rydla z Maryną Mikołajczykową w Bronowicach,, które opisał w swoim dramacie „Wesele” Stanisław Wyspiański.

Kowalik Józef. Był rolnikiem, ale znany był jako składacz połamanych kości. Wzorowy gospodarz woził swoją bryczką biskupa Karola Wojtyłę, czasie wizytacji duszpasterskiej w Brzeziu. Przez wiele lat był Naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wojtaszek Antoni. Prowadził od 1931 roku pierwszy sklep w Brzeziu. Był inicjatorem elektryfikacji wsi.

Kubaty Jan. Kowal, słynny na całą okolice podkuwasz koni. Był też pierwszym traktorzystą we dworze. Jeździł traktorem Lanz-Buldog. Wieczny kawaler, bardzo towarzyski i za kołnierz nie wylewał.

 

Rumian Jakub. Był znanym szopkarzem. Rzeźbił i ubierał lalki do szopki z którą chodzili strażacy po kolędzie.
Józef Prochal -działacz społeczny.
 

 

Współczesne

 

 

 

 

Pędrys Anna. Pierwsza kobieta sołtys w Brzeziu

 

Rody w Brzeziu

 

 

 

Ród Wojtaszków jest rdzennym rodem z Brzezia, zadomowionym tu co najmniej od XVIIIwieku. Można teraz wyodrębnić cztery podstawowe gałęzie rodu wywodzące się z jednego pnia. Poza tym mieszkają jeszcze w Brzeziu osoby, o tym nazwisku które pochodzą z innych wsi, przede wszystkim z Bolechowic.

 

 

Ród Kowalików wywodzi się z Bolechowic. Pierwszy przedstawiciel tego rodu osiedlił się w Brzeziu pod koniec XX wieku.
Rodzina Szumców 
 

 

Ródzina Bzukałów.

 

Licznik odwiedzin: 53180